Místo posledního zvěrstva 2. světové války v Úvalech díl druhý: Střelba u hřbitova
Protože vás příběh o posledních dnech 2. světové války zaujal a dostal jsem dotaz na druhý pomník u hřbitovní zdi, přidávám druhý díl.Tento druhý pomník je trochu známější, protože je viditelný a přímo ve hřbitovní zdi úvalského hřbitova. Příběh se prolíná s předchozím a byl asi nějak takto...
Němci odtáhli na svoje velitelství do Českého Brodu někdy kolem půlnoci z 5. na 6 května. Úvalští začali mohutně stavět barikády na všechny příjezdové cesty do Úval. Bylo jasné, že je konec války, ale i tak to bylo obrovské hrdinství, které se rovnalo trestu smrti. Němci ve snaze zachránit si život a dostat se pokud možno do rukou Američanů a ne Sovětů, nebrali ohled na nic a jejich brutalita neznala mezí. Ve Vidrholci úvalští káceli stromy, aby zablokovali silnici na Prahu, převraceli železniční vagóny a jedna z barikád byla taky na "Stříbrňáku". Starší úvaláci to místo dobře znají. Tehdy ještě nebyla nová silnice č. 12 z Českého Brodu na Prahu a každý musel projet přes Stříbňák okolo hřbitova skrz město. Němci se tudy vraceli z Českého Brodu do zabarikádovaných Úval někdy kolem poledne. A jak píše Kronika z roku 1945 obávali se odporu. Několikrát dorazili s tanky k zátarasu na Stříbňáku a zkoušeli jak velký odpor je čeká. Po několika menších přestřelkách se stáhli. V 15 hodin už ale přijela velká kolona německých tanků a obrněných vozidel a začala bitva, kde na Úvaly létaly protiletadlové střely. A právě tady v tomto boji byli zadrženi a zastřeleni Milan Dufek, Václav Havlíček a Jaroslav Kvíz. Těžce byl postřelen také August Hanek. Toho zachránili místní skauti, jež ho našli u hřbitovní zdi a odtáhli do posledního domku. Tam mu v chlívku ošetřili rány a později byl převezen do nemocnice a zachráněn. Ostatní takové štěstí neměli, byli už mrtví. Dnes mají na hřbitovní zdi desku.
zbytek původní dlážděné silnice na Český Brod |
Pokud vás tato úvalská událost zaujala, tak doporučuji podrobný popis na základě vyprávění účastníků ve knize "Dny jenž otřásaly nitrem člověka" od J. Bedrny.
-
Líbí se vám tento článek? Dejte nám o tom vědět...
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku
(
Atom
)
Žádné komentáře :
Okomentovat